O regióne

RÁZOVITÝ KRAJ V SRDCI SLOVENSKA

Rázovitý kraj roztrúsených lazov v srdci Slovenska, ospevovaný ľudovými piesňami, ale i slovenskými básnikmi, svet nekonečných lesov a hlbokých pralesov, orských úbočí a odľahlých údolí, ďalekých vyhliadok a tichých zákutí – Podpoľanie, ktoré patrí medzi najsvojráznejšie kraje na Slovensku, nezabudnuteľný svojou prírodou, kultúrou a pohostinnými ľuďmi. Život pod Poľanou nebol vždy ľahký, roľníci cez deň pracovali na poliach a pásli dobytok, ale robotu si heligónkou a spevom spestrili a večer sem tam aj pálenôčky popili.

Malebná podhorská krajina vyniká prírodnými krásami, množstvom lesov, potokov a minerálnych prameňov, ale aj jedinečnou a stále živou ľudovou kultúrou.

Podpoľanie ponúka mnoho prírodných pamiatok, medzi najnavštevovanejšie patrí:

Poľana
Stojí vysoká, divá Poľana, mať stará ohromných stínov, pod ňou dedina Detvou volaná, mať bujná vysokých synov. Týmito slovami začína jedna z najznámejších slovenských básní od Andreja Sládkoviča – Detvan. A presne taká Poľana je. Vysoká a divá, neprehliadnuteľná, ale kľudná. Je najväčšou prírodnou dominantou, ktorá sa vypína nad mestečkami Detva, Hriňová a lazníckymi roztrúsenými usadlosťami. Pred trinástimi miliónmi rokov bola Poľana iná. Bola mohutná kužeľovitá sopka, ktorá údajne dosahovala o kilometer viac, ako je tomu teraz V súčasnosti je Poľana najvyššia a najlepšie zachovaná sopka v Strednej Európe. Z jej gigantického kužeľa sa zachovala základňa s priemerom 18 km. Kaldera Poľany je vysoká vyše 400 m a uzatvorená hrebeňovým valom. Po výstupe na Zadnú Poľanu (1 458 m n. m.) a následnom prechode na vyhliadky Katruška a Zbojnícky tanec sa vám kaldera ukáže vo svojej plnej kráse. Z vrchu Poľany si uvedomíte, aké je Slovensko malé, keď čo i len kameňom dohodíte sa ukazujú Nízke Tatry a za dobrého počasia sa v diaľke vypínajú Vysoké Tatry s majestátnym Kriváňom.

Národná prírodná rezervácia Zadná Poľana je vymapovaná s rozlohou 855 ha ako druhý najväčší prales na Slovensku. V oblasti Poľany sa pralesy zachovali pomerne dlho. Môžeme tu nájsť rôzne typy lesných biotopov. Priemerný vek porastov sa pohybuje od 180 do 230 rokov, najstaršie stromy dosahujú vek okolo 400-450 rokov. Poľana je bohatá na výskyt rôznej fauny a flóry, je symbolom a pôsobiskom medveďa hnedého.

slider-podpolanie

Vodopád Bystrô
Na južnom úbočí Poľany, na konci doliny Bystrého potoka sa vypína jedna z pých Podpoľania – Vodopád Bystré, po hriňovsky Bystrô. 23 metrov vysoký vodopád patrí k najvyšším a najmohutnejším v Západných Karpatoch. Vodopád je národná prírodná pamiatka a je veľmi dobre dostupný. Dolina svojou flórou a čerstvým vzduchom dotvára nezabudnuteľný zážitok.

vodopad-bystro

Melichova skala
Poľana nám zanechala ako zvyšok svojej búrlivej treťohornej minulosti viaceré „opachy nezvratných skál“, napríklad Melichovu. Niekto si myslí, že je to stuhnuté čelo lávového prúdu, ktorého zvyšok už stihla zožrať erózia. Legenda však hovorí, že je to skamenená „dcéra tejto rodiny“ s nošou na chrbte. „Akoby Detva obrov nemala“ – baba s nošou je vysoká dobrých 15 metrov „a na tých prsiach mohutných“ ponúka plošinku s výhľadom. Kto sa tam vyštverá cez malé skalné okno a „spustí zraky prvé v doliny, čo vidí? Hory zázračnej stíny a prekrásnu slovenskú diaľ“ so Skliarovom pod nohami, s Detvou na juhozápade a hriňovskými lazmi na východe.

Kaľamárka
Južný svah Prednej Poľany ponúka ďalšiu skalnú dominantu – Kaľamárku. Tvoria ju 2 hradby brál, ktoré sú vysoké až 17 m a sú obľúbenou lokalitou horolezcov. Tieto skalné hradby využili ľudia už v mladšej bronzovej dobe, pred 3000 rokmi a z Kaľamárky vytvorili hradisko. Najlepšie viditeľnou stopou po ľuďoch obývajúcich Kaľamárku v dobách dávno minulých je cisterna na vodu na vrchole brál, vysekaná do skaly. Množstvo nálezov tvorili črepy z bronzovej doby a ďalších období, celý vrchol bol doslova posiaty črepinami, našli sa však aj kopije, meče, praslená, ihlice, časti sekier. Najzaujímavejší nález potvrdzujúci prítomnosť Slovanov je obojsečný meč z veľkomoravského obdobia.

kalamarka

Medzi ďalšie prírodné pamiatky patrí:

  • Malčekova skala
  • Kopa
  • Mačinová
  • Jánošíkova skala
  • Bátovský balvan
  • Kyslinky

Podrobnejšie rozpísané prírodné i kultúrne pamiatky nájdete v sekcii Tipy na výlety.

MAPA STRÁNKY